![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Wydarzenia > Sonda Cassini wykryła atmosferę ... [1] | 2
Sonda Cassini wykryła atmosferę
na jednym z księżyców Saturna - Rhea
Sonda NASA Cassini wykryła bardzo cienką atmosferę znaną jako egzosferę, składającą się z pary tlenu i dwutlenku węgla wokół lodowego księżyca Saturna Rhea. Jest to pierwszy taki przypadek kiedy ziemska sonda zebrała cząsteczki tlenu bezpośrednio z atmosfery - aczkolwiek bardzo rozrzedzone - z innej atmosfery niż ziemska.
Tlen wydaje się pojawić, kiedy pole magnetyczne Saturna obraca się powyżej Rhea. Uwięzione cząstki w polu magnetycznym planety zasypują powierzchnię księżyca drobinkami lodu. Powodują one reakcje chemiczne, które rozkładają się na powierzchni i uwalniają tlen. Źródło dwutlenku węgla nie jest jeszcze znane.
http://apod.nasa.gov |
Zawartość gęstości tlenu na powierzchni Rhea jest szacowana na około 5 bilionów razy mniej niż ilość znajdująca się na Ziemi. Jednak nowe wyniki wskazują, że rozkład na powierzchni może przyczynić się do zwiększenia cząsteczek tlenu i doprowadzić do zagęszczenia powłoki atmosfery około stokrotnie bardziej niż egzosfera księżyca naszej Ziemi albo Merkurego. Tworzenie się tlenu i dwutlenku węgla mogłoby być napędem dla wielu złożonych procesów chemicznych na powierzchniach lodowych ciał we wszechświecie.
"Nowe wyniki wskazują, że aktywne kompleksy chemiczne z udziałem tlenu mogą być dość powszechne w Układzie Słonecznym czy nawet w całym Wszechświecie", mówi główny autor Ben Teolis, naukowiec z zespołu Cassini w Southwest Research Institute w San Antonio. "Takie reakcje chemiczne mogą być warunkiem wstępnym do powstania życia. Jednak wszystkie dowody zebrane przez Cassini wskazują na to, że Rhea jest zbyt zimny i pozbawiony ciekłej wody niezbędnej do życia jakie jest znane na Ziemi".
![]() |
Cienka atmosfera tlenu i dwutlenku węgla czyni Rhea drugim co do wielkości księżycem tak unikatowym w systemie Saturna. Tytan posiada również grubą atmosferę azotowo-metanową, jednak z bardzo niewielką ilością dwutlenku węgla i tlenu.
|
"Rhea okazuje się być znacznie bardziej interesujący niż to sobie wyobrażaliśmy" mówi Linda Spilker, naukowiec projektu Cassini w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii "Wyniki sondy Cassini podkreślają bogactwo księżyców Saturna i dają nam wskazówki, w jaki sposób powstawały i ewoluowały".
W oparciu o zdalne obserwacje lodowych księżyców Jowisza przez satelity NASA, Galileo i Kosmicznego Teleskopu Hubble'a naukowcy podejrzewali, że Rhea może mieć cienką atmosferę złożoną z tlenu i dwutlenku węgla. Obserwacje sondy Cassini dokonane za pomocą ultrafioletu wykryły uwalnianie się cząstek tlenu z lodowych okruchów pierścieni Saturna. Ale korzystając z zestawu specjalnych instrumentów i przelatując w odległości 101 kilometrów (63 mil) od Rhea, Cassini był w stanie wykryć tlen i dwutlenek węgla bezpośrednio w egzosferze księżyca.
|