![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Wydarzenia > Satelity NASA Swift zarejestrowały plamę ... [1] | 2
Satelity NASA Swift zarejestrowały plamę
czarnej dziury pożerającą gwiazdę
Satelity Swift misji NASA zaalarmowały astronomów o intensywnej i niezwykłe wysokiej ilości energii emitowanej z nowego źródła w konstelacji Draco. Dwa badania dostarczyły zupełnie nowych informacji nad przypadkiem pojawienia się strumienia promieniowania rentgenowskiego wysyłanego z kosmosu od końca marca 2011 roku w kierunku Ziemi.
"To niewiarygodne, źródło nadal produkuje promienie rentgenowskie i może pozostać na tyle jasne, aby satelity Swift mogły obserwować to zjawisko również w przyszłym roku", powiedział David Burrows z Penn State University w University Park. "Zjawisko zachowuje się tak, iż nie przypomina niczego innego co widzieliśmy wcześniej."
|
Astronomowie szybko zorientowali się co do źródła, znanego obecnie jako Swift J1644 +57, które było wynikiem naprawdę niezwykłego wydarzenia - przebudzenia się uśpionej czarnej dziury w odległej galaktyce, poprzez rozpadanie i pożeranie gwiazd. Galaktyka jest tak daleko, że światło aby dotrzeć do ziemi potrzebuje około 3,9 miliarda lat.
Badania Burrows'a połączyły naukowców NASA z różnych zespołów. Prowadzone są obserwacje promieniowania X i gamma przez Swift oraz inne detektory a także prowadzony jest monitoring nieba promieniami X (MAXI - Japan-led Monitor of All-sky X-ray Image) z instrumentów znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
![]() |
Większość galaktyk, w tym nasza własna, posiada w swoich centrach supermasywną czarną dziurę o masie miliony razy większej od Słońca. Według najnowszych badań, czarna dziura Swift J1644 +57 na którą natknął się satelita Swift może być dwókrotnie większa od masy dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej i wynoszącej 4 miliony mas słonecznych. Gwiazda spadając w kierunku czarnej dziury jest rozrywana przez ogromne siły. Gaz gromadzi się na dysku, który wiruje wokół czarnej dziury i szybko rozgrzewa się do temperatury milionów stopni.
|
Najbardziej wewnętrzna od strony czarnej dziury gazowa spirala dysku wykonuje szybki ruch oraz magnetyzm tworząc podwójne, przeciwnie skierowane "leje", przez które część materii może uciekać. Pędzący wzdłuż osi obrotu czarnej dziury strumień materii osiągnął prędkość większą niż 90 procent prędkości światła. W przypadku Swift J1644 +57 jeden z tych strumieni stał się punktem zmierzającym prosto w kierunku Ziemi.
|