![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Planety > Jowisz
Jowisz
Jowisz jest piątą i zarazem największą planetą w Układzie Słonecznym. Jego średnica wynosi 142.984 tys. kilometrów (88.846 mil) co czyni go większym od Ziemi o przeszło 11 razy. Gdyby Jowisz był w środku pusty, w jego wnętrzu zmieściłoby się ponad tysiąc planet wielkości naszej Ziemi. Na niebie pojawia się jako druga najjaśniejsza planeta zaraz po Wenus. Znany był już przez starożytnych. XVII wiecznych astronomów fascynowały księżyce Jowisza i mimo pierwszych odkryć dokonanych przez Niemca Simona Mariusa to Galileo Galilei publikuje pierwszą informację na ten temat i to on jest uznawany za ich odkrywcę.
http://solarsystem.nasa.gov |
Średnia odległość Jowisza od Słońca wynosi 5,2 j.a. czyli około 778 570 000 km., zatem pięciokrotnie więcej niż analogiczna odległość Ziemi od naszej Gwiazdy. Planeta porusza się wokół Słońca po orbicie w kształcie nieznacznej elipsy a czas okrążenia wokół Gwiazdy wynosi 4333 dni - prawie 12 lat ziemskich. Jowisz dokonuje obrotu wokół własnej osi w 9 godzin i 56 minut i tyle też trwa jowiszowy dzień. Grawitacja na planecie jest 2,4 raza silniejsza niż na Ziemi czyli przedmiot ważacy 100 kilogramów na Jowiszu będzie ważył 240.
Masa, gęstość i atmosfera Jowisza
Atmosfera Jowisza składa się z około 86 % wodoru, 14 % helu i niewielkich ilości metanu, amoniaku, fosforowodoru, wody, acetylenu, etanu, germanu, i tlenku węgla. Planeta należy do rodzaju gazowych gigantów czyli jest ogromną kulą gazu i cieczy z nielicznymi, jeśli w ogóle, twardymi obszarami podłoża. Zamiast powierzchni, możemy obserwować gęstą powłokę brązowo-żółto-czerwonych i białych chmur. Chmury te ułożone są w równoległe do równika różnokolorowe pasy tworząc tzw. strefy. Te kolorowe równoleżnikowe pasma atmosfery, chmur i burz ilustrują bardzo dynamiczny system pogody na Jowiszu. Potrafią się zmienić w ciągu kilku dni lub nawet godzin. Najwyższe strefowo, białe chmury to kryształy zmrożonego amoniaku.
![]() |
Najbardziej charakterystyczną cechą Jowisza jest jego wielka czerwona plama wirującej masy gazu. Jej średnica w najszerszym miejscu jest trzykrotnie większa od Ziemi. Z Ziemi widziana jest w gamie kolorów od ceglastego po lekki brąz co związane jest z niewielką ilością siarki i fosforu w kryształach amoniaku. Plama pozostaje mniej więcej w tej samej odległości od jowiszowego równika przesuwając się nieznacznie raz to na wschód a raz na zachód. Od kiedy astronomowie podjęli się teleskopowych obserwacji tego zjawiska (pod koniec XVII wieku) doszli do wniosku, że zmianom uległy jedynie wielkość i jasność, natomiast struktura plamy została zachowana.
Wnętrze Jowisza
![]() http://solarsystem.nasa.gov |
Warstwa zewnętrzna planety składa się głównie z wodoru cząsteczkowego. Patrząc głębiej, wodór zaczyna przypominać ciecz. Poniżej ciekłej, górnej warstwy wodoru gdzieś na około 10 000 kilometrach chmura osiąga ciśnienie 1 000 000 bar o temperaturze 4361,1 °C. W takich warunkach wodór zmienia się do stanu metalicznie ciekłego. W tym stanie atomy wodoru rozbijają zjonizowane protony i elektrony podobnie jak we wnętrzu Słońca. Poniżej znajduje się warstwa lodu, gdzie "lód" można zdefiniować jako kremową mieszaninę ciekłej wody, metanu i amoniaku o wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Jądro Jowisza to skalisty lub lodowy rdzeń o masie sięgającej do 10 mas Ziemi.
Temperatura
Temperatura w górnych warstwach atmosfery Jowisza wynosi około -145°C (-230°F). Pomiary dokonane za pomocą instrumentów naziemnych i orbitalnych wykazały, że temperatura wzrasta wraz z głębokością Jowisza poniżej zalegających chmur. Na poziomie, gdzie ciśnienie atmosferyczne jest większe 10-cio krotnie od ziemskiego, temperatura podnosi się do 21°C czyli 70°F. Jest to więc temperatura sprzyjająca egzystencji znanym nam formom życia, jednak musiałoby się ono toczyć w powietrzu, ponieważ w tym miejscu Jowisz nie posiada stałej powierzchni. Jak dotąd nie stwierdzono oznak życia pozaziemskiego na Jowiszu. Patrząc wgłąb planety temperatura znacznie się podnosi i blisko centrum może dochodzić do 24 tysięcy °C (43 000°F) co daje wartość większą niż na powierzchni Słońca. Od momentu kiedy stał się planetą, Jowisz sukcesywnie traci swoje ciepło. Podczas tworzenia się planety (około 4,6 miliarda lat temu) skompresowane pod wpływem grawitacji cząstki kosmicznego gazu i pyłu zaczęły wytwarzać ciepło. Planeta emituje je do dnia dzisiejszego, jednak oddaje w przestrzeń kosmiczną dwa razy więcej ciepła niż dostaje ze Słońca.
Pole magnetyczne
Jowisz podobnie jak inne planety Układu Słonecznego działa na zasadzie gigantycznego magnesu. Siła ta oddziaływuje w przestrzeni kosmicznej daleko wokół planety i nazywana jest polem magnetycznym. Jowisz posiada najsilniejsze pole magnetyczne w Układzie Słonecznym, za wyjątkiem plam i innych małych obszarów na powierzchni Słońca. Sondy pomiarowe wykazały, że dysponuje on 14-to krotnie większym magnetyzmem niż nasza Ziemia. Do tej pory nie znaleziono wytłumaczenia na jakiej zasadzie Jowisz produkuje tak silne pole.
www.nasa.gov |
W obszarze magnetosfery wokół planety pole magnetyczne działa jak tarcza. Jowisz chroniony jest przed ciągłym przepływem naładowanych cząstek i wiatrem słonecznym. Cząstki te poruszają się z prędkościa około 500 kilometrów na sekundę. Są łapane i uwięzione w pasie radiacyjnym. Uwięzione cząstki przedostają się do magnetosfery w pobliżu biegunów pola magnetycznego. Po słonecznej stronie planety, magnetosfera rozciąga się w ogromny ogon magnetyczny, rozciągający się na co najmniej 700 milionów kilometrów (435.000.000 mil) długości.
Jowisz wysyła w kierunku Ziemi fale radiowe, które odbierane są przez radioteleskopy w dwóch formach - jako błyski promieniowania radiowego oraz jako promieniowanie w sposób ciągły. Najsilniej występują gdy księżyc Io, oraz pozostałe cztery duże księżyce Jowisza są w jego bliskiej odległości i przechodzą przez niektóre regiony pola magnetycznego planety. Promieniowanie ciągłe natomiast pochodzi z powierzchni Jowisza oraz z wysokoenergetycznych cząstek znajdujących się w pasach promieniowania.
Księżyce Jowisza
![]() http://solarsystem.nasa.gov |
Planeta wyposażona jest w 16 satelitów o średnicy co najmniej 10 kilometrów (6 mil) oraz wielu pomniejszych. Cztery największe z nich to Io, Europa, Ganimedes i Kallisto zwane księżycami Galileuszowymi, na cześć ich odkrywcy w 1610 roku. Księżyc Io posiada na swojej powierzchni wiele aktywnych wulkanów wytwarzających gazy zawierające siarkę. Żółto-pomarańczowy kolor jego powierzchni składa się prawdopodobnie głównie ze sporych ilości tego pierwiastka, który zalega w wyniku licznych erupcji. Europa natomiast jest najmniejszym z galileuszowych satelitów, jej średnica wynosi 3130 km (1945 mil). Posiada twardą skorupę o spękanej, lodowej powierzchni. Największym spośród tej czwórki jest Ganimedes o średnicy 5268 km (3273 mil). jest większy od Merkurego. Czwarty księżyc Jowisza - Callisto, jest z kolei nieco mniejszy od pierwszej planety Układu Słonecznego a jego średnica wynosi 4806 km (2986 mil). Wraz z Europą składają się z lodu i skał usianych licznymi kraterami.
Pozostałe satelity Jowisza są znacznie mniejsze. Kolejne z nich to Amalthea i Himalia przy czym jajowata Amalthea ma długość 262 kilometrów, natomiast Himalia 170 km. średnicy. Metis i Adrastea odkryto w 1979 roku badając zdjęcia, które zostały wykonane przez sondę Voyager a większość pozostałych satelit Jowisza została odkryta przez astronomów przy użyciu dużych teleskopów naziemnych.
Pierścienie Jowisza
Jowisz posiada trzy cienkie pierścienie biegnące wokół równika. Są one zdecydowanie słabsze niż pierścienie Saturna przez co mniej widoczne. Składają się głównie z drobnych cząstek pyłu. Główny pierścień rozciąga się na szerokości ponad 6 400 km. i ma około 30 kilometrów grubości. Kręgi pierścieni biegnące wokół planety znajdują się wewnątrz orbity księżyca Amalthea.
Kometa Shoemaker-Levy 9
W marcu 1993 roku astronomowie Eugene Shoemaker, Carolyn Shoemaker i David H. Levy odkryli kometę w sąsiedztwie Jowisza. kometa ta krążyła sobie niezależnie po swojej orbicie wokół Słońca, jednak gdy zbliżała się do Jowisza, oddziaływało na nią jego grawitacja. W momencie odkrycia rozpadła się na 21 części właśnie za sprawą sił grawitacyjnych. Z obliczeń na podstawie lokalizacji i prędkości wynika, że jej fragmenty spadły do atmosfery Jowisza w lipcu 1994 roku.
![]() |
Skutki upadku spowodowały spore wybuchy na jowiszu, prawdopodobnie ze względu na ściskanie, ogrzewanie i szybką ekspansję gazów atmosferycznych. Szczątki komety rozrzucone zostały na obszarze o średnicy przekraczającej rozmiarami Ziemię. Szczątki komety rozprzestrzeniły się do górnych warstw atmosfery Jowisza jako ciemna mgiełka drobnego materiału, który utrzymywał się tam przez kilka miesięcy. Jeśli kiedykolwiek podobna kometa zderzyłaby się z Ziemią, powstała zawiesina spowodowałaby mrok na naszej planecie pochłaniający światło słoneczne i ochłodziłaby atmosferę. Jeśli mgła trwałaby wystarczająco długo, część roślin, zwierząt i ludzi wyginęłaby.
Loty i eksploracja Jowisza
Pioneer 10 opóścił Ziemię w 1972 roku i poleciał w odległości 130 000 km od Jowisza 03 grudnia 1973 roku. Sonda wykazała poważne skutki promieniowania Jowisza w pasie lotu statku kosmicznego. Pioneer 10 odnotował również zawartość wodoru i helu w atmosferze planety oraz ogromną magnetosferę Jowisza. W grudniu 1974 roku sonda Pioneer-Saturn przeleciała obok Jowisza w odległości 43 000 kilometrów. Sonda wykonała bliskie fotografie regionów polarnych Jowisza oraz przesłała dane na temat Wielkiej Czerwonej Plamy, pola magnetycznego i temperatury atmosfery. Sondy Voyager 1 i Voyager 2 przeleciały obok Jowisza w marcu i lipcu 1979 r. Wyposażone w czulsze instrumenty niż poprzednicy, przekazały o wiele więcej informacji. Astronomowie wykorzystali fotografie wykonane przez Voyagery aby sporządzić pierwsze szczegółowe mapy księżyców galilejskich Jowisza.
Foto: © Solar System Exploration http://solarsystem.nasa.gov |
![]() |
Sonda Galileo rozpoczęła podróż w kierunku gazowego giganta w październiku 1989 roku. W roku 1995 jednostka wyrzuciła w kierunku atmosfery planety próbnik, który dotarł tam w grudniu 1995 roku. Sonda przeniknęła w głąb warstwy chmur i zmierzyła ilość wody i innych pierwiastków chemicznych w atmosferze. Również w grudniu 1995 r. na orbitę wokół Jowisza udał się Galileo. W ciągu kolejnych kilku lat obie jednostki monitorowały atmosferę Jowisza i obserwowały jej główne satelity. Misja Galileo przedłużana była dwukrotnie w 1997 i 1999 roku. We wrześniu 2003 r. administratorzy misji zdecydowali o zniszczeniu jednostki w atmosferze Jowisza, tak aby uniknąć ryzyka upadku i ewentualnego zanieczyszczenia księżyca Jowisza - Europy.
• Klasyfikacja: Planeta (gazowy olbrzym)
• Średnica równikowa: 142 984 km (11,209 Ziemskich)
• Okres obrotu: 9 h 55 min 30 s
• Okres obiegu: 4 333,286 7 dni (11,8565 lat)
• Masa (Ziemia=1) 1,8986×1027 kg
• Gęstość (woda=1) 1,326 g/cm³
• Objętość: 142,55×1013 km³ (1321,3 Ziemi)
• Prędkość obrotu: 45 360 km/h (12,6 km/s) na równiku
• Prędkość ucieczki: 59,5 km/s (5,32 ziemskiej)
• Temperatura średnia: około −121 °C
• Temperatura min.: około −163 °C
• Temperatura max.: brak danych
• Albedo: 0,52
• Księżyce: 66
• Pierścienie: 3
Na podstawie:
1. www.nasa.gov/worldbook
2. www.space.com/jupiter/
3. www.solarviews.com/eng/jupiter.htm
4. http://missionjuno.swri.edu/
5. http://solarsystem.nasa.gov/index.cfm